Förslag: Ny myndighet för jakt och viltvård

En utredning om en ny jakt- och viltvårdsmyndighet är klar och överlämnad till landsbygdsministern. Enligt förslaget ska den nya myndigheten hantera både artskydds- och jaktfrågor.

En utredning som föreslår att en ny myndighet med namnet Viltförvaltningsmyndigheten inrättas, har överlämnats till regeringen. Foto: Mostphotos

– Det är positivt att det tagits ett helhetsgrepp om både jakt och viltvård, och att de här frågorna har genomlysts noga av utredningen. Utredningen har presenterat flera intressanta förändringsförslag som vi nu kommer bereda vidare, säger landsbygdsminister Peter Kullgren, i ett pressmeddelande. 

Utredningen tillsattes av regeringen i juli 2023. Uppdraget har bland annat gått ut på att föreslå en ny jakt- och viltvårdsmyndighet som ska ansvara för viltförvaltningen på nationell nivå. 

Namnet föreslås bli Viltförvaltningsmyndigheten. 

I uppdraget har också ingått att bland annat utreda om ansvaret för vapentillstånd och tillståndsprövning för skjutbanor bör flyttas.

Uppdrag: Begränsa viltskador

Enligt utredarens förslag ska den nya myndigheten ansvara för Sveriges alla vilda däggdjur och fåglar. Alla uppgifter som berör vilt och som idag utförs av Naturvårdsverket föreslås flyttas till den nya myndigheten. 

Det skulle innebära att både artskydds- och jaktfrågor hamnar på samma myndighet. 

Utredaren föreslår att Viltförvaltningsmyndigheten ska arbeta efter tre övergripande perspektiv: att bevara viltarter, att främja brukande av vilt som resurs samt att förebygga och begränsa skador och olägenheter som vilt orsakar.

De tre perspektiven ska vara jämställda och vägas mot varandra för att skapa en hållbar viltförvaltning, skriver utredaren. 

Betänkandet går nu ut på remiss och därefter tar regeringen ställning till hur förslaget ska tas vidare. 

Pär Andersson
Pär Andersson
Tel: 073-925 05 41
E-post: par@ja.se

 

Artikeln publicerades torsdag den 08 maj 2025

Senaste

Veterinärdagar samlar grisexperter i Nässjö varje vår

Varje år i mars samlas Sveriges grisveterinärer i Nässjö för de så kallade Veterinärdagarna – ett samarbete mellan SLU, SVA och Gård & Djurhälsan Gris. Det är ett uppskattat forum där veterinärer får ta del av den senaste forskningen, utbyta erfarenheter och lyssna på intressanta föreläsningar. Ofta bjuds även internationella experter in för att dela med sig av sina kunskaper. Nedan följer referat från några av de föredrag som deltagarna bjöds på i år.

Kommentera

Diffus lösning kring näringsförsörjning i nya kostråd

”Ät gärna kött, men inte så mycket. Ät inte mer än 350 gram rött kött i veckan, tillagad mängd. Det motsvarar 400–500 gram rått kött. Bara en liten del av det bör vara chark. Kött ger bra näring, men att äta mer än vad som rekommenderas är inte bra för hälsan. Svenskt och miljömärkt är bra miljöval.” Så lyder Livsmedelsverkets kostråd som lanserats under våren. Isabel Moretti, vd på Svenskt Kött, kommenterar.

 

Kommentera